Розмір шрифту: A A A
Колір сайту: A A A A
Перейти до повної версії сайту
Попаснянська районна рада
офіційний сайт

Бесіда про переосмислення радянського минулого

 • 4 лютого 2020

     Бесіда про переосмислення радянського минулого

      04 лютого В.о. голови Попаснянської районної ради Микола Черніков провів зустріч з групою старшокласників Попаснянської загальноосвітньої школи № 24 та директором закладу Віктором Шуліком. Темою бесіди була - трагічні події загибелі попаснянських дітей у Рубащанському лісі під час Другої Світової та Великої Вітчизняної війн. За п’ять довгих років загинуло мільйони громадян колишнього радянського союзу. Серед цих жертв були і тисячі українських дітей.
      Під час бесіди Микола Черніков повернув дітей у той далекий 1943 рік, коли лінія фронту проходила через місто Попасна та село Рубашкіно, де розташований Рубащанський ліс. З тим, щоб помститися за замінований ліс, фашисти вигадали звірський план розмінування цього лісу. Зібрали біля будівлі теперішньої міської ради більше ста підлітків і пообіцяли їм харчові пайки за те, що ті пройдуть по лісу. Коли діти вже зібралися, деякі зрозуміли, що ліс замінований, але відмовитись вже не могли. Їх доставили до лісу і штовхали рушницями у спини, погрожуючи розстрілом на місці, якщо хтось наважиться втекти. І діти взявшись за руки пішли по лісу. Пролунали перші вибухи, перші загиблі та поранені. Далі… знову вибухи… загибель, каліцтва, дитячі крики про допомогу, але треба було йти далі, щоб не бути розстріляними. В результаті такого «розмінування» загинула 21 дитина, більше 40 дітей та підлітків було скалічено. Рубащанський ліс фашистам розмінувати повністю не вдалося. Вбитих та скалічених дітей привезли на подвір`я 24 школи, звідки поранених забрали на лікування медики Червоного Хреста, мертвих батьки.     Такими були спогади колишніх учасників тих подій. Нажаль жодного учасника вже нема в живих. Про ці спогади розповів дітям Микола Черніков.
       «Багато років ця тема замовчувалася, тому, що фактично, діти підірвалися на радянських мінах. А нелюди-фашисти тут вбили та покалічили тут наших дітей» - сказав Микола Миколайович. Потім він згадав про ті роки, коли розпочалася пошукова робота, яку ініціював колишній редактор газети «Знамя Октября» Віктор Івженко. До пошукової роботи залучилися краєзнавці Генадій Єщенко, Анатолій Єжак, Олександр Калмиков та інші. За результатом пошуків багато прізвищ учасників тих трагічних подій було встановлено. Про них писав Віктор Івженко у своїй газеті. За ініціативою Генадія Єщенка, який у 2007 році обіймав посаду регіонального директора Попаснянського відділення «Благовіст», за підтримкою народного депутата України, президента Луганського обласного благодійного фонду підтримки регіональних ініціатив «Благовіст» Віктора Тихонова, за рахунок благодійних пожертв мешканців Луганської області, було зібрано кошти на створення пам’ятника «Пролісок», який у квітні 2007 року було встановлено та урочисто відкрито на подвір`ї ЗОШ № 24, куди у квітні 1943 року фашисти звозили поранених та загиблих дітей.
       «З 2008 року Попаснянське відділення «Благовіст» очолив я, і на початку своєї діяльності, запропонував створити меморіал всім українським дітям, які загинули у роки ВВ війни і встановити його біля будівлі міської ради, де був пункт збору дітей фашистами. Керівництво області та району підтримали таку ініціативу. Активну участь у збиранні благодійних коштів на розробку такого проекту та на виготовлення меморіалу взяли народні депутати України Віктор Тихонов і Сергій Дунаєв. Долучились до збирання коштів Попаснянські підприємства, установи, організації, громадські організації, підприємці, меценати, органи місцевої влади та діти району. «Проект реалізувати вдалося, але не такий масштабний, який би хотілося» - згадує Микола Миколайович. «І ось ця подія відбулася. 7 травня 2013 року у місті Попасна було відкрито другий у Європі меморіал дітям, які загинули під час Другої світової та Великої Вітчизняної війн» - згадує Микола Черніков.
       Школярі з великою зацікавленістю слухали розповідь керівника районної ради та задавали різні питання. Віктор Шулік та діти подякували Миколу Миколайовича за цікаву бесіду і поділились тим, що вони готуються до участі у Всеукраїнському проекті «Нова доба» з переосмислення радянського минулого.
       Микола Черніков подякував директору школи Віктору Шуліку за гідне патріотичне виховання, а дітям побажав миру, щастя, злагоди, успіхів у навчанні і перемог у сучасних проектах і конкурсах.
Повернення до списку